Zielona energia – jak działają dwa podstawowe rodzaje – wiatrowa i słoneczna

Zielona energia – jak działają dwa podstawowe rodzaje – wiatrowa i słoneczna

W miarę jak nasz świat się rozwija, rośnie zapotrzebowanie na energię. Problem w tym, że tradycyjne źródła energii, takie jak węgiel czy ropa, są na wyczerpaniu, a ponadto są szkodliwe dla środowiska. Zielona energia jest świetną alternatywą, ponieważ jest odnawialna i nie niszczy planety.

Jakie są rodzaje zielonej energii?

Istnieje wiele różnych rodzajów zielonej energii, ale do najpopularniejszych należą energia słoneczna, wiatrowa i wodna. Energia słoneczna pochodzi oczywiście ze słońca. Możemy wykorzystać ten naturalny zasób do wytwarzania energii elektrycznej lub ogrzewania wody/domów. Energia wiatru pochodzi z wiatru. To też jest dość oczywiste – wykorzystujemy wiatr za pomocą turbin, aby wytworzyć energię elektryczną. I wreszcie energia wodna, która wykorzystuje poruszającą się wodę do wytwarzania prądu np. przez tamy.

Zielona energia jest nie tylko dobra dla Matki Ziemi, ale także staje się coraz bardziej opłacalna w miarę rozwoju technologii. Nie ma więc żadnych wymówek, żeby się nie przestawić.

Zielona energia, a energia słoneczna

Energia słoneczna polega na przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną, bezpośrednio za pomocą ogniw fotowoltaicznych (PV) lub pośrednio za pomocą skoncentrowanej energii słonecznej (CSP). Systemy skoncentrowanej energii słonecznej wykorzystują soczewki lub lustra oraz systemy śledzące, aby skupić duży obszar światła słonecznego w małą wiązkę. Ogniwa fotowoltaiczne przekształcają światło w prąd elektryczny, wykorzystując efekt fotowoltaiczny.

Fotowoltaika jest stosunkowo nową technologią, rozpowszechnioną w produkcji komercyjnej dopiero od około 1950 roku, ale jej zastosowanie sięga prawie dwóch wieków wstecz. Pierwsze odkrycie, które doprowadziło do jej rozwoju, miało miejsce w 1839 roku, kiedy francuski fizyk Becquerel zaobserwował fotoprzewodnictwo podczas eksperymentów z elektrodami chlorku srebra w roztworze elektrolitu wystawionym na działanie światła. Późniejszy fundamentalny postęp otworzył drogę do rozwoju bardziej wydajnych urządzeń fotowoltaicznych, a także do przejścia z elementów dyskretnych na układy scalone, które dziś są wszechobecne we wszystkich rodzajach elektroniki.

Zielona energia, a energia wiatru

Energia wiatru to wykorzystanie przepływu powietrza przez turbiny wiatrowe do mechanicznego zasilania generatorów energii elektrycznej. Energia wiatrowa, jako alternatywa dla spalania paliw kopalnych, jest obfita, odnawialna, szeroko rozpowszechniona, czysta (nie emituje gazów cieplarnianych), nie powoduje zanieczyszczeń lokalnie i globalnie, a w porównaniu z innymi źródłami energii zajmuje niewiele terenu. Efekty netto dla środowiska są znacznie mniej problematyczne niż w przypadku paliw kopalnych.

Copywriter

autor

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj też x