Jak bezpiecznie zamontować piekarnik do zabudowy?

Jak bezpiecznie zamontować piekarnik do zabudowy?

Wiele osób decyduje się na montaż sprzętu gospodarstwa domowego do zabudowy. Pozwala to zachować większą estetykę w kuchni, gdzie wszystkie urządzenia stanowią jedną całość z frontami i blatami meblowymi. Jest to szczególnie ważne w przypadku piekarnika. Powinien być umieszczony na odpowiedniej wysokości i w miejscu pozwalającym na skuteczne odprowadzanie ciepła.

Wymiary i sposób montażu

Nowoczesne piekarniki można umieścić w szafce dostosowanej do wymiarów urządzenia. Najczęściej spotykana jest szerokość 60 centymetrów. Piekarnik może być zamontowany zarówno nad blatem, jak i pod płytą grzewczą. Trzeba pamiętać, że przygotowywanie potraw wiąże się z generowaniem bardzo wysokiej temperatury, dlatego ważne jest zapewnienie sobie swobodnego dostępu do komory, aby wyjąć gorącą potrawę.

W wielu przypadkach drzwi piekarnika będą musiały być otwierane kilkakrotnie podczas pieczenia. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie urządzenia na wysokości wzroku. Pozwala to wygodnie obserwować proces przygotowywania potrawy. Ma to szczególne znaczenie, jeśli danie wymaga nie tylko pieczenia, lecz gotowania niektórych składników. Można wtedy wygodnie kontrolować ich stan.

Estetyka i bezpieczeństwo

Meble kuchenne powinny wizualnie stworzyć jedną całość z montowanymi urządzeniami. Elektryczny piekarnik do zabudowy jest bardzo prosty w montażu – wystarczy zainstalować go w szafce i podłączyć do prądu. Musi być jednak umieszczony w taki sposób, aby z czasem nie powodował uszkodzeń i odkształceń płyt i frontów. Taka sytuacja zdarza się często podczas instalacji lodówki zbyt blisko płyty grzewczej i piekarnika. Dlatego elementy, w których montowany jest piekarnik, powinny charakteryzować się odpornością na wpływ wysokich temperatur.

Układ kuchni i rozmieszczenie mebli

Producenci często sugerują odległości, jaka powinna być zachowana pomiędzy sprzętem i obudową szafki kuchennej. Układ i rozmieszczenie mebli trzeba zaplanować dokładnie zwłaszcza w kuchni o małej powierzchni. Trzeba pamiętać o zachowaniu odstępów pozwalających na przepływ powietrza. W razie wątpliwości należy skonsultować się ze sprzedawcą lub sprawdzić informacje podane w dołączonej instrukcji obsługi.

Piekarnik do zabudowy to urządzenie pozwalające na przygotowanie wielu dań. Podczas wybierania urządzenia należy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością oraz niskim zużyciem energii. Możliwości techniczne będą miały bezpośredni wpływ na jakość potraw. Odpowiednio dobrany piekarnik będzie źródłem zadowolenia dla wszystkich domowników.

WcaOowWhEYhoo

adm

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj też x