Jakie wybrać łóżko dziecięce

Jakie wybrać łóżko dziecięce

Jednym z najważniejszych mebli w pokoju dziecięcym i młodzieżowym jest łóżko. To w nim nasza pociecha spędza prawie jedną trzecią swojego życia. Miejsce do spania służy odpoczynkowi, jak również regeneracji. Łóżka dziecięce warto wybierać pod kątem wieku, ilości dzieci w pokoju oraz ich bezpieczeństwa.

Meble dla dziecka

Pierwsze łóżka dziecięce to zwykle tradycyjne meble ze szczebelkami. Często jest to kojec, który ma na celu chronić coraz bardziej ruchliwego i ciekawego świata malucha. Łóżko tego typu nie ma jednak sensu w przypadku dziecka, które już potrafi chodzić, ponieważ będzie je zachęcało do prób uwolnienia się z ograniczonej przestrzeni. Moment zakupu nowego mebla to kwestia indywidualna, którą należy uzależnić od tego, jak szybko dziecko staje się samodzielne. Dla niektórych rodziców jest to kilkanaście miesięcy. Inni uważają, że można jeszcze zostawić niemowlaka w takim łóżku, z którego demontują dwa lub trzy szczebelki, aby ułatwić mu swobodne wchodzenie i wychodzenie.

Większa przestrzeń

Przychodzi jednak czas, kiedy maluchowi w jego pierwszym łóżeczku zwyczajnie robi się ciasno a dodatkowo ciekawość pcha go na zewnątrz, poza szczebelki. To moment, gdy rodzice rozglądają się za nowym miejscem do spania, które posłuży mu przez kolejne lata. Zakup warto dokładnie przemyśleć, ponieważ chodzi o mebel nie tylko bezpieczny, ale i funkcjonalny. Mniej w nim kierujmy się estetyką, ponieważ fantazyjny kształt łóżka dla malucha może w praktyce okazać się niewygodny. Co więcej, wymyślne łóżka dziecięce dla dwu, trzylatka zwykle szybko mu się nudzą, lub mogą ulec zniszczeniu. Można się o taki model pokusić w przypadku przedszkolaka lub dziecka w wieku szkolnym. Dobrym rozwiązaniem jest model, wyposażony w barierki, okalające ramę łóżka. Chronią one malucha podczas snu, zabezpieczając przed wypadnięciem. Łóżeczka dziecięce tego typu zwykle mają opcję demontowania barierek, które można w dowolnym momencie usunąć.

Dzieci starsze

Dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym bardziej zwraca uwagę na estetykę. Ważne są dla niego opinie kolegów i koleżanek, dlatego lubi mieć wpływ na to, co rodzice kupują do jego pokoju. Bywa, że skuszone modą lub konkretną bajką, domaga się łóżka w jej stylistyce. Przy wyborze mebla warto jednak powściągnąć emocje i zadbać o bezpieczeństwo. Moda na bajki zwykle szybko mija, dlatego nie jest dobrym pomysłem inwestowanie w model bardzo charakterystyczny, który szybko może się znudzić. Rodzice najczęściej decydują się na łóżko dziecięce jednoosobowe. Jednak błędem jest szukanie modelu, dostosowanego idealnie do wzrostu dziecka, co nieraz proponuje producent. Oznacza to, że za niedługi czas trzeba będzie mebel wymienić, ponieważ szybko rosnący przedszkolak czy uczeń wyrośnie z niego. Lepiej zainwestować w model, który jest dłuższy i posłuży jako miejsce do spania przez kilka lat.

Rozwiązania dla rodzeństwa

Nie każde dziecko ma komfort posiadania oddzielnego pokoju. Mając dwoje lub więcej dzieci warto zwrócić uwagę na łóżka dziecięce piętrowe. Wielu rodziców obawia się o bezpieczeństwo swoich pociech przy tego typu meblach. Są one przeznaczone dla maluchów, które mogą samodzielnie wchodzić po szczebelkach na piętro. Producenci podają jako odpowiedni, minimalny wiek około 7 rok życia. Takie łóżko zajmuje tyle samo miejsca co wersja jednoosobowa, więc oszczędza przestrzeń pokoju, którą można wykorzystać do nauki lub zabawy. Samo łóżko piętrowe również świetnie się do niej nadaje i często jest właśnie w ten sposób użytkowane. Co więcej, można je wzbogacić o dodatkowe elementy, jak zasłonki, tunele czy nawet wieże. Każde piętro może być oznakowane pod kątem zainteresowań jego właściciela. Łóżeczka dziecięce piętrowe można nabyć również w niższej wersji. Tego typu modele nie posiadają schodków, ponieważ jedno miejsce noclegowe znajduje się bezpośrednio pod drugim. Najczęściej łóżko posiada barierki, okalające jego ramę, z kolei to wysuwane jest ich pozbawione. Z tego powodu zaleca się je zwłaszcza starszym dzieciom.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Bez względu na to, w jakim wieku jest dziecko, dla którego kupujemy łóżko, musi być ono bezpieczne. Łóżka dziecięce powinny być stabilne i wykonane z dobrych jakościowo materiałów. Dla malucha miejsce spoczynku to również często miejsce zabawy. Rodzic musi więc mieć pewność, że mebel wytrzyma energiczne skakanie i nie załamie się pod ciężarem dziecka. Bezpieczeństwo to także detale, na które warto zwracać uwagę. Wystające, ostre elementy, poluzowane śruby lub zaślepki to nie tylko gorsza estetyka mebla, ale przede wszystkim zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Za najbardziej bezpieczne uchodzą modele drewniane, z szufladami lub bez, lakierowane lub malowane farbami ekologicznymi. Nie posiadające elementów, które można łatwo wyjąć lub zniszczyć.

Łóżeczka dziecięce to meble, które zawsze będą cieszyć się zainteresowaniem rodziców. Mimo mnogości rozwiązań ten zakup musi być najbardziej przemyślanym spośród wszystkich elementów wyposażenia pokoju.

Copywriter

autor

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj też x